Wydarzenia w bibliotekach Powiatu PabianickiegoMiejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim

GBP w Dobroniu

Filia Biblioteczna w Piątkowisku

   - Zajęcia plastyczne "Kolory jesieni" cz. 2

   - Zajęcia plastyczne "Kolory jesieni"

   - Warsztaty plastyczne

   - Zajęcia plastyczne "Kwiaty dla mamy"

   - Konkurs plastyczny - Żytowice

   - Pasowanie na czytelnika - ŻytowiceArchiwum wydarzeńGminna Biblioteka Publiczna w Bychlewie

Spotkanie z Kaliną Jerzykowską
25.10.2011


Konstantynów Łódzki

Spotkanie z prezydentem RP
29.06.2011


Piątkowisko

W dniu 19. kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Bychlewie wraz z Filiami zaprosiły i zorganizowały spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim - pisarzem, satyrykiem, dziennikarzem, autorem kontynuacji serii książek "Pan Samochodzik..." Spotkanie autorskie odbyło się w Gimnazjum w Piątkoiwsku. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III, nauczyciele oraz bibliotekarze. (Łącznie ok. 150 osób)

W ciągu półtorej godzinnego spotkania p. Niemirski przedstawił siebie, swoją twórczość i zainteresowania w wielce ekspresyjny acz dowcipny sposób. Ku uciesze uczestników.
Swoje wystąpienie wzbogacił ciekawą prezentacją multimedialną, gdzie między innymi przybliżył najsłynniejszych detektywów w literaturze i ich autorów. Ponadto, jako kontynuator "Pana Samochodzika" Nienackiego, przekonywał o jego kultowości i wyjątkowości. Opowiadał o swych książkach i czym się inspirował w ich pisaniu. Zdradził też, iż od nie dawna zajmuje się pisaniem scenariuszy. Zdradził też, iż w niedalekiej przyszłości zamierza zająć się pisaniem scenariusza do filmu fabularnego oraz thrillera, powieści dla dorosłych.

Na zakończenie p. Niemirski zaprezentował kilkuminutowy program satyryczny, który na dobre rozbawił uczestników, zaś później można było nabyć jego książkę i uzyskać autograf.
Petrykozy

Historia to niesłychana! Drogie dzieci, dziś odwiedzi nas pan Drabik, autor książek dla dzieci!

Piątkowy poranek 29.10.2010 r. w Szkole Podstawowej w Petrykozach był prawdziwie bajkowy, gdyż tego dnia w progi Szkoły zawitał autor książek dla dzieci, Wiesław Drabik, którego wizyta odbyła się dzięki Filii Bibliotecznej w Petrykozach.
Przed spotkaniem, dzieci namalowały prace inspirowane bajeczką "Łakomczucha", a później te prace zostały zaprezentowane na spotkaniu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach oraz gościnnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żytowicach.

Podczas spotkania autor prezentował swoje książeczki, a podczas czytania dowcipnie je komentował, pozwalając dzieciom dokończyć zabawną, błyskotliwą puentę. W trakcie czytania pokazywane były kolejno piękne, kolorowe ilustracje w książeczkach. Ogólnym śmiechom i chichotom nie było końca, gdy pan Drabik kolejno zadawał śmieszne zagadki dzieciom i nagradzał za ich odgadnięcie. Oczywiście, wszystkie ręce były podnoszone do góry. Zabawie przy akompaniamencie śmiechów i kolejnych historyjek nie było końca, lecz wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć, tak więc na pożegnanie pan Drabik złożył autograf dzieciom we wszystkich ich książeczkach. Pozdrowił też wszystkich czytelników Filii w Petrykozach składając wpis w jej Kronice. Ten dzień na pewno zapisze się długo w pamięci dzieci, â??bo któż inny, moi mali przyjaciele, potrafi pisać tak wspaniale i jest nam weselej?

Wiesław Drabik pochodzi z Krakowa, wcześniej nim zajął się pisaniem, trudnił się wieloma różnymi dziedzinami, którym raczej daleko było do pisarstwa. Dopiero w latach późniejszych zaczął malować, ilustrować okładki do książeczek. Czasami taki obrazek trzeba było jakoś śmiesznie zatytułować albo wymyślić zagadkę, i tak też zaczęła się przygoda pana Drabika z pisaniem dla dzieci. Jedne z bardziej znanych tytułów to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstawał Kraków", "Łakomczucha", "Kocie Łakocie", "Wiejski cyrk", "Przygody Kiciusia Miauczusia", "Same atrakcje w letnie wakacje", "Leśne urodzinki świnki Klementynki", "Odjazdowy zwierzyniec", "Zaproś krówkę na majówkę", "Wielka wycieczka do małego miasteczka".

I parę rymowanych zagadek:
Na podwórku wszystkie kotki
rozpuściły głupie plotki,
mówiąc o niej: - Wstrętne zwierzę!
Ona robi dziury w serze!

Ma męża barana
przez to ciągle beczy,
a z jej wełny mamy
same ciepłe rzeczy.

W Afryce pasie
się przy słonicy,
a w każdym mieście jest na ulicy.
Petrykozy

W ramach współpracy międzybibliotecznej Filia Biblioteczna w Petrykozach oraz Biblioteka Szkoły Podstawowej w Petrykozach zorganizowały w dniach 18.10 i 19.10. 2010 r. wycieczkę do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Uczniowie klas III oraz IV i VI mieli okazję poznać oraz zwiedzić główną Bibliotekę naszego województwa.

W kolejności odwiedziły Dział Zbiorów Specjalnych, gdzie zapoznały się z historią książki od zwoju do kodeksu, historią książki dla dzieci, od tych najdawniejszych aż po współczesne, podziwiając przy tym najcenniejsze i najlepiej zachowane zbiory książkowe. Następnie zaprowadzono dzieci do pomieszczeń, gdzie magazynuje się książki, a które nie są dostępne dla czytelników. Długie, zastawione regałami korytarze i ciemne zakamarki sprawiły dzieciom dużą frajdę. Na koniec, dotarły do Czytelni Ogólnej, gdzie mogły znaleźć książki niemalże z każdej dziedziny naukowej czy też wybranego tematu, który by je interesował.

Dzieciakom bardzo się podobało, a w dowód tak ciepłego przyjęcia przez Bibliotekę Wojewódzką zaśpiewały na koniec piosenkę o książkach.Piątkowisko

W środę, 6.10.2010 r. Filia Biblioteczna w Piątkowisku gościła w swoich progach wycieczkę uczniów klasy IV z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku. Są to podopieczni p. Beaty Jaksy, z których część pierwszy raz była w tejże Bibliotece. Uczniowie zapoznali się z krótką historią biblioteki, jej zadaniami oraz tym jaką drogą przechodzi czytelnik by móc korzystać ze zbiorów. Po tej krótkiej lekcji, dzieciaki z entuzjazmem zajęły się grami planszowymi, przeglądaniem zbiorów oraz oczywiście komputerami. Wszystkim bardzo się podobało i zapowiedzieli powtórne odwiedziny.


Piątkowisko

W dniu 30.06.2010 r. w Filii Bibliotecznej w Piątkowisku odbyło się Uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Po małym wprowadzeniu i podziękowaniach bibliotekarki prowadzące uroczystość: Urszula Kaczmarek oraz Sylwia Lader wręczyły nagrody książkowe oraz dyplomy za najaktywniejsze czytelnictwo w roku szkolnym 2009/2010. Podczas imprezy na wszystkich 23 uczestników czekał słodki poczęstunek.

Wśród nagrodzonych należy wyróżnić:
  • Katarzynę Szynk
  • Dariusza Grada
  • Jagodę Jaksę
  • Katarzynę Pawełczyk
Żytowice

31.03.2010 r. w Fili Bibliotecznej w Żytowicach odbyło się Pasowanie na Czytelnika, klasy pierwszej. Uroczystość była przygotowana przez Panią bibliotekarkę Urszulę Kaczmarek i nauczyciela klasy I, Pana Waldemara Kasperskiego. Odbyło się krótkie przedstawienie bajkowe, nawiązujące do czytania książek, wręczenie dyplomów i książek każdemu pasowanemu dziecku. Na koniec imprezy zaproszony gość Pan Marcin Wieczorek (Kierownik do Spraw Kultury Sportu i Turystyki w Urzedzie Gminy Pabianice) przeczytał dzieciom bajeczkę pt. "Przyjaciele ślimaka" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, oraz przez wszystkich uczestników została odśpiewana piosenka pt. "Cała Polska czyta dzieciom".

Pasowanych dzieci było 20.

Goście zaproszeni to :
  • Pan Jakub Olejnik Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Żytowicach
  • Pani Aleksandra Pluta Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bychlewie
  • Pan Marcin Wieczorek Kierownik do Spraw Kultury Sportu i Turystyki w Urzędzie Gminy Pabianice
  • Rodzice dzieci pasowanych
  • Nauczyciele
  • Dzieci z przedszkola oraz całej szkoły.
Wszystkich uczestników około 90 osób.
 Piątkowisko

W Fili Bibliotecznej w Piątkowisku 26.03.2010 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno - literackiego Wiosenne przebudzenie. W konkursie wzieło udział 13 dzieci , od I - VI klasy.
W dostarczonych pracach były dwa wiersze oraz prace plastyczne, zrobione różnymi technikami.